Śladami historii (Ewa Frątczak)

Kilku członów Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie w dniu 2 marca wzięło udział w warsztatach pn. „Dzieje dóbr arcybiskupstwa gnieźnieńskiego w kluczach uniejowskim i tureckim w świetle archiwaliów kościelnych. Od Bulli Gnieźnieńskiej po inwentarze dóbr stołowych metropolitów gnieźnieńskich” prowadzonych przez regionalistę dr Jerzego Łojko.

Warsztaty zrealizowana w ramach projektu „Źródła do dziejów miast Wielkopolski przedrozbiorowej - EUROPA NARODÓW” finansowanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Partnerami projektu są następujące instytucje i organizacje: Archiwum Państwowe w Kaliszu, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum w Gostyniu, Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera w Turku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława. Grochowiaka w Lesznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie (filia Gosławice), Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie, Stowarzyszenie Czas A.R.T. we Wschowie, Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Słowa podziękowania jesteśmy też winni właścicielce Bazy Turystycznej Chata Zbójców w Bucharzewie pod Sierakowem oraz kierownictwu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska w Pępowie koło Gostynia.

 

Celem projektu jest przybliżenie materiałów dokumentujących obecność ludności pochodzącej z Czech, Francji, Niderlandów, Niemiec, Szkocji, Włoch i wielu innych krajów Starego Kontynentu w tej części Królestwa Polskiego oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W ramach projektu odbywać się będą konferencje, wystawy oraz warsztaty. W związku z stanem epidemii wszystkie działania związane z projektem realizowane są w formie zdalnej. Wszystkich zainteresowanych historią naszego regionu oraz wielkopolski zachęcamy do śledzenia strony http://en.poznan.ap.gov.pl/, gdzie pojawiać się będą publikacje, konferencje, warsztaty oraz wykłady.

Ewa Frątczak


Drukuj